fallback

САЩ и ЕС сключиха сделка за допълнителни доставки на втечнен природен газ

Съвместна работна група между Белия дом и ЕК ще работи за намаляване зависимостта на Стария континент от руски природен газ

11:51 | 25.03.22 г. 31

Европейският съюз (ЕС) направи първата крачка в посока намаляване зависимостта на Стария континет от доставките на руски енергоизточници. В петък ЕС и САЩ се договориха да увеличат щатските доставки на втечнен природен газ за Европа, пише CNBC.

От САЩ заявиха, че ще работят съвместно с международните си партньори, за да осигурят за Европа поне още 15 млрд. кубични метра втечнен природен газ тази година. Съгласно споразумението страните членки на ЕС ще работят, за да гарантират търсенето на 50 млрд. куб. м втечнен природен газ от САЩ до поне 2030 г.

Европа внася повечето руски газ чрез тръбопроводи, като само малка част от него е под формата на втечнен природен газ. Русия доставя около 150 млрд. куб. м газ към Европа чрез тръбопроводи, като само между 14 и 18 млрд. куб. м са под формата на втечнен природен газ, пише Bloomberg.

По време на пресконференция американският президент Джо Байдън и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обявиха създаването на обща работна група, която да работи върху намаляването на зависимостта на съюза от руски енергоизточници. Друга цел на работната група ще е подсилването на енергийната сигурност на Украйна и ЕС за следващите два зимни периода.

"Обединяваме се, за да намалим зависимостта на Европа от руска енергия", заяви Байдън, а председателят на ЕК допълни, че обемът от 15 млрд. куб. м годишно "е голяма стъпка в тази посока".

Това са поредните мерки, които ще засегнат Русия, докато войната в Украйна продължава вече месец.

Изявлението бе направено на фона на нараснали опасения, че страните вносителки на енергия продължават да пълнят хазната на руския държавен глава Владимир Путин на ежедневна база с приходи от продажби на петрол и газ.

Работната група ще се ръководи от представител на Белия дом и на ЕК. Основната ѝ цел ще е да диверсифицира доставките на втечнен природен газ в съответствие с целите за климата и да намали търсенето на природен газ.

В резултат на изявлението петролът, който поскъпна рязко през последните четири месеца и достигна най-високото си ценово равнище от 2008 г. в началото на март, рязко поевтиня.

Към 11:27 ч. българско време американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) изтрива 2,35% от стойността си, или 2,64 долара, спадайки до ниво от 109,7 долара за барел.

Световният бенчмарк Брент поевтинява с 2,13%, или 2,53 долара, до 116,5 долара за барел.

В последните дни пазарът на петрол премина през силноволатилна търговия поради очаквания за налагане на ембарго на ЕС върху руския износ на петрол. Страните членки на съюза обаче засега се въздържат да ограничат вноса на руски петрол поради опозицията на някои страни, включително Австрия.

Към момента ЕС получава близо 40% от газа си през руски тръбопроводи, някои от които преминават през Украйна

Новата енергийна стратегия на Европа, която ЕК очерта по-рано този месец, цели да замени 101,5 млрд. куб. м руски газ през 2022 г. с алтернативни източници на доставки, изграждането на възобновяеми източници и засилване на енергийната сигурност. ЕС цели да си гарантира вноса на 50 млрд. куб. м втечнен природен газ от нови доставчици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:56 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още